Uvod
 Stav vývoje

 Konference

    Pravidla
    IRC

 Vývoj
 Download
 Dokumentace
 CVS
 Odkazy

UCTO.LINUX.CZ

Konference - IRC - Session 18

Tato session se uskutecnila dne 5. 12 2001:

[07:02] zdk (jirsa@194.228.217.42) joined #ucto.
[09:42] VKoranek_working (chatzilla@ppp966.praha.worldonline.cz) joined #ucto.
[10:30] <VKoranek_working> hellou
[10:30] <VKoranek_working> :-)
[10:35] VKoranek_working (chatzilla@ppp966.praha.worldonline.cz) left irc: Ping timeout: 253 seconds
[10:47] h0nza (jmarek@127.0.0.1) joined #ucto.
[10:47] <h0nza> nazdarek...
[10:47] <h0nza> tak ted nejak moc nestiham... :-(
[11:00] VKoranek_working (chatzilla@ppp966.praha.worldonline.cz) joined #ucto.
[11:00] <VKoranek_working> helou
[11:00] <VKoranek_working> :-)
[11:02] <h0nza> nazdarek... ;-)
[11:04] <VKoranek_working> uzu offtopic ?
[11:04] <h0nza> jako na me?
[11:04] <h0nza> jasne ;-)
[11:04] <VKoranek_working> Pracujes Linuxem ?
[11:05] <h0nza> jakpak jinak ;-)
[11:07] <VKoranek_working> Pouzivas neco na indexovani CD tak aby jsi mohl prohledavcat off line ?
[11:08] <h0nza> ne, nepouzivam
[11:08] <h0nza> jeste jsem nemel potrebu...
[11:08] <h0nza> ale mozna by se to hodilo...
[11:10] <VKoranek_working> Ja znam z po Win WhereIsIt ale nevim o nicem po LIn a vzhledem k utesense zbirce CD potrebuji trochu efektivneji hledat :-)
[11:14] <h0nza> tad jsem se dival na freshmeat... Neco tam je...
[11:14] <h0nza> napr. CDdatabazeX
[11:14] <h0nza> zkus na to kouknout, obrazky vypadaji celkem slusne...
[11:15] <VKoranek_working> Zrovna sit tam zriuiji ucet
[11:20] <h0nza> a proc?
[11:20] <h0nza> ja tam nemam ucet a vyhledavani mi funguje ;-)
[11:20] <h0nza> BTW: ted jsem narazil na GTKtalog
[11:20] <h0nza> vypada moc hezky ;-)
[11:25] <VKoranek_working> Pro notifikaci novych verzi :-)
[11:29] <VKoranek_working> Jako co jsi to hledal ?
[11:43] <VKoranek_working> P.S.: Diky za tipy
[11:45] <h0nza> neni zac...
[11:46] <h0nza> stejne co jsem se dival, tak GTKtalog ma sice hezkej ksicht, ale nepouziva SQL, coz bych pro vice CD uvital...
[11:46] <h0nza> no, nevim...
[11:52] <h0nza> hledal jsem CD database...
[11:52] Nick change: fers_off -> fers
[11:52] <fers> Cau
[11:53] <h0nza> nazdarek...
[11:53] <h0nza> jak ti vlezli crackeri na server?
[11:53] <fers> Jsem se prisel podivat do prace. Zrovne delam semestralky.
[11:53] <fers> Jeste nevim. On neni primo muj. A jeste jsem si neprecetl postu z vysvetlenim.
[11:54] <fers> Pak reknu.
[11:54] <h0nza> BTW: jako POP3 server je dobry qpopper
[11:54] <fers> ;-)
[11:54] <fers> ja nakonec pouzivam upraveny solid-pop3d
[11:54] <h0nza> dobra volba ;-)
[11:54] <h0nza> je urcite bezpecny ;-)
[11:54] <fers> nevim.
[11:55] <fers> Chtel jsem udelat, aby bezel jako nejaky user a pouze mel pristup k poste.
[11:55] <h0nza> ???
[11:55] <fers> Ale skoncil jsem na tom, ze se mi nechtelo PAM autentifikovat proti non-root uzivateli. Pouzival jsem modul PAM_PWDDB (nebo tak nejak).
[11:55] <h0nza> spravny POP server by mel po autentikaci odhodit prava root-a a byt jako autentikovany uzivatel...
[11:55] <fers> No aby nebezel jako root.
[11:56] <fers> To ano. To take tak dela.
[11:56] <h0nza> jasny...
[11:56] <fers> Jenze stejne. Clovek nikdy nevi co ten program vsechno dela. A hlavne jsem chtel, abych mel virtualni konta - tj. nebyly v /etc/passwd
[11:57] <h0nza> k PAM-u: to je spravny, jinak by mohl kdokoliv zkouset hesla pomoci PAM-u...
[11:57] <h0nza> hmmm...
[11:57] <h0nza> a to mas v DB?
[11:58] <h0nza> (jako uzivatele)
[11:58] <fers> tak se to jmenuje pam_pwdfile :-)
[11:58] <fers> chtel jsem autentifikaci proti souboru podobnem passwd
[11:59] <h0nza> aha...
[11:59] <fers> PAM potrebuje root prava jen pro pristup k /etc/shadow a pro zmenu UID.
[11:59] <h0nza> souhlasim.
[12:00] <h0nza> ale predstav si uzivatele, ktery by se prihlasil na server a pustil by tam skript, ktery by pomoci nejakeho demonka spoustel autentikaci pres PAM...
[12:00] <h0nza> treba jakoby na root-a
[12:00] <h0nza> a hledal jeho heslo...
[12:01] <h0nza> proto se brani spousteni PAM-u jinemu uzivateli, nez rootovi.
[12:01] <h0nza> proste IMHO je to OK.
[12:01] <fers> trosku nechapu na co narazis. pam je pouze knihovna. Ta se nalinkuje do programu, ktery ji pouziva. Tim ziska prava toho uzivatele.
[12:01] <h0nza> jasne.
[12:02] <fers> Proto musi jiz program, ktery ji spousit mit pravo roota. Jinak nemuze zmenit uid ani precist /etc/shadow.
[12:02] <fers> Pak si myslim, ze ten test je naprosto zbytecny.
[12:02] <fers> Proste bud prectu hesla nebo neprectu.
[12:02] <fers> Nebo nezmenim identitu.
[12:02] <h0nza> ale jo...
[12:03] <h0nza> ale k cemu by ti tedy bylo, kdybys neprecetl /etc/shadow a chtel autentikovat?
[12:03] <h0nza> BTW: stejne by mely mit ty ostatni files stejny prava, jako /etc/shadow IMHO...
[12:03] <fers> treba oproti /etc/passwd kdyz nepouzivam shadow.
[12:04] <h0nza> a co treba John The Ripper?
[12:04] <fers> ktere ostatni soubory?
[12:04] <fers> co je JohnTheRipper?
[12:04] <h0nza> no ty, ktery pouzivas pres pam_pwdfile
[12:05] <h0nza> JohnTheRipper je password cracker.
[12:05] <h0nza> da se pouzit k vyzkouseni sily hesel pro uzivatele
[12:05] <fers> ano budou mit nastavena stejna prava jako shadow, ale vlastnikem bude uzivatel pod kterym bezi ten program.
[12:05] <h0nza> ale taky k jejich crackovani...
[12:05] <fers> Trosku brutalni zpusob.
[12:05] <h0nza> jo, ale docela funkcni...
[12:06] <h0nza> bohuzel :-(
[12:06] <fers> Ja myslel, ze na to je cracklib, ktery ma to heslo nesifrovane a provede kontrolu primo.
[12:06] <fers> Jak dlouho to trva?
[12:06] <h0nza> podle slozitosti hesla...
[12:06] <h0nza> u nas tim adminove obcas zkontroluji hesla uzivatelum.
[12:07] <h0nza> komu to heslo vypise pri spusteni pres noc, ten si ho musi zmenit...
[12:07] <fers> :-)
[12:07] <fers> znas cracklib?
[12:07] <h0nza> no, vim, ze existuje...
[12:07] <h0nza> ;-)
[12:07] <fers> no ten dela to same, ale kdyz menis heslo. A proste ti nedovoli ulozit prilis jednoduche heslo.
[12:08] <h0nza> jo, uz jsem se dival a nasel jsem to...
[12:08] <h0nza> jasne.
[12:08] <h0nza> to je docela dobry.
[12:09] <fers> Sezere to mene procesoroveho casu nez JTR
[12:09] <fers> :-)
[12:09] <h0nza> a jeste existuje jeden checkovaci pam-modul
[12:09] <h0nza> od Solar Designera...
[12:09] <h0nza> pam-passwdqc
[12:10] <fers> v cem je lepsi?
[12:10] <h0nza> udajne ma lepe propracovany check nez cracklib...
[12:11] <h0nza> ale koukni na stranky... (uz je hledam)
[12:13] <h0nza> http://www.openwall.com/passwdqc/
[12:14] <h0nza> hmm...
[12:14] <h0nza> tak je spis asi jednodussi, nez cracklib...
[12:14] <h0nza> ale asi nezaskodi mix ;-)
[12:15] <h0nza> jsem paranoidni. Ale jsem DOST paranoidni? ;-)))
[13:37] <h0nza> fers jsi tu?
[13:44] <fers> jsem
[13:46] <h0nza> jak jste na tom s tim backendem?
[13:46] <h0nza> uz jste alespon blize rozhodnuti v cem to budete delat>
[13:46] <h0nza> ?
[13:47] <fers> ja myslim, ze docela ano.
[13:47] <fers> bude to v relacni databazi.
[13:47] <h0nza> zaplatpambu ;-)
[13:48] <h0nza> chtel jsem pro ni lobovat ;-)
[13:48] <VKoranek_working> Ja taky
[13:48] <VKoranek_working> :-)
[13:48] <fers> Ja ted budu delat jednu semestralku. Pouziji tam Corbu.
[13:48] <h0nza> aby sis ji vyzkousel?
[13:48] <h0nza> dobry... ;-)
[13:49] <fers> a zkusim si tam udelat trosku predstavu o SM, MM a TM.
[13:49] <VKoranek_working> Mozna to sem nepatri ja nejsem CORBista :-) ale jakej je tam rozdil proti MAPE ?
[13:49] <fers> mape je aplikacni server a corba je komunikacni protokol.
[13:49] <fers> Nic nebrani tomu, abychom pouzili mape + corba :-)
[13:49] <h0nza> tak...
[13:49] <VKoranek_working> A kdeze budeme tedya tu cormbu pouzivat ?
[13:49] <h0nza> ostatne Karel taky neni primo proti ;-)
[13:50] <fers> Napiseme vlastni aplikacni server.
[13:50] <h0nza> fers ???!!!
[13:50] <h0nza> coze?
[13:50] <VKoranek_working> Mezi klientem a aplikcnim serverem nebo mezi serverem a databazi ?
[13:50] <VKoranek_working> chyb data pomoc :-)
[13:51] pyta_off (pyta@217.11.238.10) joined #ucto.
[13:51] <fers> Pokud pouzijeme mape (coz myslim, ze ano) tak budeme volat veci z toho aplikacniho serveru.
[13:51] Nick change: pyta_off -> pyta
[13:51] <fers> ano napiseme "vlastni aplikacni server". Ono to zni hur nez to bude.
[13:51] <fers> My vlastne jen napisem moduly SM, MM, ....
[13:51] <pyta> ahoj vsichni, uspesne jsme odevzdali cast projektu, takze se vracim do zivota ucto
[13:51] <fers> a zaridime jejich nastartovani a ukonceni.
[13:52] <fers> A to je cele.
[13:52] <h0nza> aha, takhle...
[13:52] <h0nza> no dobra...
[13:52] <h0nza> pyta gratuluji ;-)
[13:52] <fers> Samozrejme k tomu patri nejake databazove nezavisle rozhrani (bud to z mape nebo z gnome-db).
[13:53] <fers> Mozna to bude soucasti serveru mape - v jednom bezicim procesu.
[13:53] <h0nza> to by nezaskodilo...
[13:53] <fers> Ale melo by to byt nezavisle na mape - to nam zaruci corba.
[13:54] <fers> Presnejsi navrh poslu nekdy do vanoc. Driv asi nebudu mit cas :-(
[13:54] <h0nza> musim jit pryc... :-(
[13:54] <h0nza> ted pred Vanoci je to tu docela hruza... :-(
[13:54] Nick change: h0nza -> h0nza_off
[13:55] <pyta> Napsali jsme nejakou dokumentaci, Durill ji ted dava na web, takze zachvili bude k dispozici.
[13:55] <fers> skvele
[13:56] <fers> cetl jsi prispevek ohledne dtd faktury?
[13:56] <fers> Mozna bychom mohli pomalo zacinat specifikovat nektere casti dtd.
[13:56] <pyta> Bude potreba, aby jste to zkoukli a zacali pripominkovat,
[13:56] <pyta> zatim jsem ho necetl
[13:58] <pyta> Rozlouskli jste nejak vcera problem nazvu ?
[13:58] <fers> VKoranek_working: corba bude pouzita mezi klientem a aplikcnim serverem (a mezi moduly aplikacniho serveru).
[14:00] <fers> nerozlouskly
[14:00] durill_work (cirkl@slave.mssch.cz) joined #ucto.
[14:00] Nick change: durill_work -> durill
[14:00] <durill> Ahoj
[14:01] <pyta> a jak to vyresime ?
[14:02] <fers> nevim.
[14:02] <pyta> Moznosti: a) prodlouzime hlasovani, b) udelame druhe kolo, c) poverime nekoho at to rozhodne ?
[14:03] <fers> rozhodne to hlasovani bylo kratke. Jen 4 dny. Ja bych ho nechal nekolik tydnu (treba 1 mesic).
[14:03] <durill> Ahoj
[14:03] <pyta> To mi pripada ponekud rozvlacne - proste by to chtelo co nejdrive uzavrit a dale neresit
[14:04] <fers> durill: cau
[14:04] <pyta> Kdyz udelas dlouhe hlas. tak na nej stejne vsichni zapomenou...
[14:06] <fers> ano, ale reakcni doba distribuovane komunity je tak 1 tyden. Drive je to moc kratke (nekdo ma cas jen o vikendu apod.).
[14:06] <pyta> ok
[14:08] <pyta> Zdk: Muzes prosimte nejak srozumitelne vyhlasit prodlouzeni hlasovaci lhuty do pristiho pondeli ? znovu tam vypis navrhovana jmena. Dik
[14:16] <pyta> Fers: DTD - urcite je to dobra iniciativa...jen je zapotrebi se podivat zda po svete jiz neco takoveho neexistuje...nechce se mi verit, ze ne
[14:17] <fers> existuje.
[14:17] <fers> Uz to nekdy probehlo konferenci.
[14:17] <pyta> ok, a proc to ten cl. nepouziva ?
[14:18] durill (cirkl@slave.mssch.cz) left irc: ""
[14:18] <fers> protoze to na co jsem koukal bylo nic moc. On existuje projekt, ktery shromazduje dtd. Chtelo by se tam podivat poradne a zkusit neco najit.
[14:19] <pyta> ok, nechces to tomu cloveku rict ? hlavne, aby vedel kde ma hledat..
[14:21] <pyta> Fers: dival jsi se na http://www.xcbl.org ?
[14:27] <pyta> Fers: DTD, myslim, ze v teto oblasti je zbytecne cokoliv resit :-)) maji temer vse, tak je zbytecne delat dvoji praci
[14:30] <fers> pyta: nedival, kouknu
[14:30] <fers> koukam.
[14:30] <fers> Tak problem je vyresen :-)
[14:30] <fers> Kde jsi k tomu prisel?
[14:31] <pyta> hledal :-))
[14:31] <fers> pyta: hmmm, ten clovek musi mit ale ukrutnou silu :-)
[14:33] <pyta> Jeste jsem se dival na http://www.ebxml.org - pripada mi to jako dva konkurencni standardy - takze asi by se chtelo podivat, ktery se zda byt lepsi
[14:35] <zdk> Zdrar!
[14:35] <pyta> ahoj
[14:35] <zdk> K tomu nazvu - mam vyhlasit i moznost na zadavani dalsich jmen? - kontaktoval mne clovek,
[14:36] <fers> Jak se rekne anglicky faktura?
[14:36] <pyta> invoice
[14:36] <zdk> asi 5 min po tom, co jsem odeslal kandidatku, zda muze pridat dalsi navrhy, ale uz nekdo hlasoval, tak jsem ho odmitnul.
[14:37] <pyta> zdk: jak chces... hlavne at voli co nejvice lidi
[14:37] <fers> jak zni navrh?
[14:39] <zdk> Navrh na druhekolo hlasovani: uzaverna mazvu do 14.12, hlasovani do 31.12 - berete?
[14:39] <pyta> ok
[14:40] <zdk> Dalsi vec k nazvu, mam dat do podminky, ze nesmi existovat v domena.org ci domena.cz?
[14:40] <zdk> A jak se to da u org zjistit?
[14:41] <pyta> U .org je to asi smysluplne... - myslim, ze o tu bychom meli usilovat
[14:41] <zdk> Nebo si zachoveme web ucto.linux.cz a nazev se bude stahovat pouze k produktu.
[14:42] <pyta> Myslim, ze bychom se mohli casem osamostatnit, ale neni to podstatne... jak mysli ostatni...
[14:43] <zdk> A jak si mohu overit, ze domena neexistuje?
[14:44] <pyta> treba na http://www.nic.net/
[14:44] <zdk> Ja jsem mysllel, ze ta je jen pro cz..
[14:45] <pyta> ZdK: http://www.nic.NET
[14:46] <zdk> aha, tak jo, me stare unavene oci...
[14:46] <zdk> Dost bolo nazvu!
[14:47] <zdk> Dalsi veci je postup na analyzu jednotlivych casti,
[14:48] <zdk> Ja bych pozadal VKoranka, aby se pokusil vytvorit seznam jednotlivych bodu ci oblasti resenych v ucetnictvi,
[14:49] <zdk> ty male oblasti bych popsal z nejvysi urovne (uzivatelske),
[14:50] <zdk> tim by byla dana oblast z hotova - zamozrejme se bude neco doplnovat, ale snad ne zasadni veci,
[14:51] <pyta> snahou je se z teto casti jiz postupne vymanit a zacit si hrat na piskovisti jednotlivych modulu, zachvili bude na webu navrh jednoho z moznych rozdeleni na moduly, takze bych videl dobre vyvolat diskusi primo nad nim a upravovat ho.
[14:54] <zdk> Z uzivatele vymackneme co potrebuje a tento popsi neni zavisli na reseni, pak si nad tim sedne programator a udela si sve zavery,
[14:55] <zdk> ja tomu dost dobre nerozumim, a prislo mi zbytecne analyzovat jednotlive casti nekolikrat podle urovni - kdyz to vse vychazi z te nejvyssi.
[14:56] <fers> ne ono to vychazi z te nejizsi.
[14:56] <fers> IMHO
[14:57] <zdk> Ale to je uzce spjato s resenim, kdyz se map zvoli treba jiny typ db tak se to bude zas resit jinak, nebo ne?
[14:58] <zdk> ..., kdyz se pak zvoli ..
[14:58] <pyta> zdk: ano/ne, klidne se neco takoveho muze vytvorit, ale smeroval bych to k nejakemu pilotnimu reseni, proste ho ted navrhnem, zahreneme pripominky a napisem. Pak uvidime jak bude vypadat - mohlo by to jednak prilakat dalsi lidi a my uvidime zda jdeme spravnou cestou.
[14:59] <zdk> Ja jsem takovy dusevne chudy clovek a potrebuji nejaky rad, aby se naskakalo sem a tam,
[15:00] <zdk> pokud to bude mit linii jsem vsemi prsty pro ikdyz tomu nebudu treba rozumet, protoze si to nedokazi predstavit.
[15:00] <zdk> Ja stojim na te uzivatelske urovni ...
[15:02] <zdk> Posledni dva dny se tu ukazal Daemon - clovek co 12 let uctoval a ted dela nekde s PC,
[15:03] <pyta> Cetl jsem... uz jsme take vytvorili v navrhu Cache Module (pokladna) a pry si s tim chce hrat..
[15:04] <zdk> Dokaze dobre vystihnout jadro veci, tak jsem chtel uzurpit VKoranka, Daemona a postupne popisovat jednotlive body - tak kudy do toho, aby byl clovek prinosny?
[15:04] <pyta> Zapojit a nepustit :-)))
[15:05] <zdk> Ja jsem tim myslel i sebe, co mam tedy delat?
[15:06] <zdk> Protoze mam jiste hranice a nebudu se spat do te nejnissi urovene protoze to nenumim a nechapu.
[15:12] <pyta> Zdk: Nyni je zapotrebi overit spravnost rozdeleni na moduly (viz. slibovany obrazek). Porad je neuspokojive vyresen problem skladu dokumentu - do konce tydne bych to chtel jeste nejak zlepsit. Na pomerne vysoke urovni zadefinoat atributy jednotlivych entit v ucetnim modulu a zacit navrhovat metody. Seznam veci pro udelani jsem sepsal a je na konci jednoho z jiz avizovanych dokumentu. Zde bude take zapotrebi tento seznam upravit podle aktualniho stavu.
[15:13] <zdk> Dobre, ja to prelouskam - budes to koordinovat?
[15:14] <zdk> Tedy myslim ty ukoly, bodiky a oblasti.
[15:15] <pyta> Hm...to nevim...jestli mas chut, tak to muzes delat, resp. chce to delat ve 2 lidech, aby se rovnou predeslo chybam a zaroven, kdyz nekdo nema cas, tak to muze delat nekdo jiny
[15:16] <pyta> Zdk: bude to chtit zridit jednu stranku a tam to psat....
[15:17] <pyta> Zdk: takze vlastne je docela dobry napad, kdyz to budes mit na starosti :-)))
[15:18] <pyta> Zdk: Jeji soucasny fragment ti poslu mailem. Mas docbook ? Je napsana v nem...
[15:18] <zdk> Ja na to asi nemam .., jsem moc velky zelanac, aby vysledek byl poradny
[15:18] <zdk> docboook nemam - existuje mutace pro MS?
[15:19] <pyta> zdk: implementace je v JAVA, takze zadny problem,
[15:19] <pyta> zdk: kazdopadne oddelim seznam ukolu stranou z toho jednoho dokumentu a muzem to spolecne upravovat pres CVS...
[15:22] <zdk> Koukam, ze jsi diplomat - nejdrive trochu nalomit a pak poradne dolomit :-))
[15:22] <pyta> :-))
[15:23] <zdk> Posledni vec - skladiste PD, ma se cenu k tomu vyjadrovat, meno to v tom navrhu resite jinak?
[15:23] <pyta> Prave, ze to zatim neni vubec reseno, ani nakresleno
[15:24] <zdk> Ja jsem se na toto tema uz vyserpal v IRC v rozhovoru s honzou - vpominas?
[15:24] <pyta> ano, je zapotrbi to ted vse zpetne projit a udelat navrh reseni - padlo toho hodne, jenze nic neni nakrasleno...
[15:26] <zdk> Uz je to delsi dobu, chtel jsem se Te tenkrat zeptat na nazor,
[15:27] <zdk> ale pak Fers rikal, ze to zalezi na druhu DB. Asi je to pravda.
[15:27] <zdk> Jo a malem bych zapomnel, muzes mi poslat ten docbook?
[15:28] <pyta> Ne tak zcela, ja jsem se ted pokusil o videleni tohoto problemu jako samostatny modul
[15:28] Nick change: h0nza_off -> h0nza
[15:28] <h0nza> tak si to tu ctu a vidim, ze me pomlouvate ;-)))
[15:28] <zdk> Ne!
[15:29] <h0nza> ;-)
[15:29] <fers> zdk: no ono uz nezalezi na druhu db. Ja jsem koukal na ruzne odb a zadna neni pouzitelna. Proto jsem pro relacni db. A na konkretni relacni db uz nezalezi.
[15:31] <h0nza> dival jsem se na postu: jeste v CVS-ku neni nic okolo toho noveho schematu?
[15:32] <pyta> honza: ahoj, jeste ne
[15:32] <h0nza> nazdarek...
[15:32] <pyta> fers: Jak jsme to s Karlem vice probirali , tak se to zda byt jako jedine mozne reseni - relacni DB...
[15:33] <h0nza> pyta jak tam pocitate s ucetnictvim: neslo by to tak jako jisty vhodne nascitany pohled na PD?
[15:33] <h0nza> tedy nad skladem PD?
[15:33] <h0nza> k relacnim DB: zaplatpambu ;-)))
[15:33] <h0nza> chtel jsem za ne lobovat ;-)
[15:35] <fers> Objektove db jeste nejsou spravne uzrale :-)
[15:35] <pyta> Sklad PD je zatim jedna kosticka...resp. snazim zde zmenit terminologii a udelat z toho sklad ucetnich dokladu
[15:36] <fers> jen by mne zajimalo jak to udelame s tou "objektovosti". Mozna by to chtelo nejake to objektove - relacni usporadani.
[15:36] <h0nza> fers byl by problem brat tabulku jako tridu a konkretni radek jako instanci?
[15:37] <fers> Rozhodne by, ale soucasti systemu mel by ten transaction manager. Zatim bych to delal tak, ze budou vsechny akce v ramci jedne transakce pracovat s jednou SQL query. Vyzaduje to ovsem, aby ty moduly, ktere to budou pouzivat bezeli v jednom adresnim prostoru. Ale myslim, ze to bude schudne.
[15:38] <fers> h0nza: ano tak to prece chapem.
[15:38] <zdk> Honza: vcera jsem byl na kit.vse.cz - maji tak katedru inforamtiky a nektere diplomky se primo dotykaly naci veci - jenze nejdou stahnout, jak se to resi s diplomkama?
[15:38] <fers> Mohl by jsi mi rici, ktere presne? Znam tam nekoho kdo by to mohl dat dohromady.
[15:38] <h0nza> zdk daji se obvykle zapujcit v univerzitni knihovne...
[15:39] <zdk> Tak tam, prosim, hodte oko az budete mit chvilku - zda se neco da vyuzit.
[15:41] <pyta> fers: transformace je pomerne jednoducha, ve zkratce: vezmes objektovy model, kde mas metody i atributy a ten postupne specializujes az ti zbyde prvni model bez metod a ten prohlasis za databazovy
[15:41] <h0nza> no, tohle se mi libi...
[15:43] <fers> co je prvni model?
[15:44] <h0nza> no asi ten nejnizsi, ne?
[15:44] <pyta> presne tak
[15:45] <fers> asi jsem tupy :-(
[15:45] <fers> nechapu porad
[15:46] <fers> jak specializuji?
[15:46] <h0nza> no, kdyz jdes od nejobecnejsiho k nejkonkretnejsimu, tak ten nejkonkretnejsi...
[15:46] <fers> a objektovy model neni ten nejkonkretnejsi? Jen ma navic metody ne?
[15:46] <h0nza> no dyt...
[15:47] <fers> tak jak ho mohu specializovat?
[15:47] <h0nza> ale v ramci modulu muzes vlastne cely modul polozit jako tridu a metody v interface jako metody te tridy...
[15:47] <h0nza> IMHO...
[15:48] <fers> To samozrejme. Ale to mohu jako objekt vzit i cely ucetni system :-)
[15:48] <h0nza> ale modul muzes dale specifikovat a skatulkovat...
[15:48] <h0nza> jasne...
[15:48] <pyta> Ty jdes postupne a pridavas tam nejprve metody, zjistujes, ze ti chybi nejake tridy, tak si je dodas, potom premyslis nad realizaci metod a zjistis, ze potrebujes atributy a potom muzes ty metody rusit, kdyz vis co delaji a ze to zvladnes nad svym modelem
[15:49] <pyta> tento postup je iterativni !!
[15:49] <fers> Tak to je samozrejme. Ale to neni uplne mapovani z objektove do relacni -> nemam polymorfizmus.
[15:50] <h0nza> ajeje... tak ja koncim s timto tematem... ;-)
[15:50] <pyta> ten ani nepotrebujes, ty se zbavis postupne vsech metod a zbydou ti atributy
[15:50] <h0nza> pyta BTW: k tomu nazvu prvotni x ucetni doklady:
[15:51] <pyta> ?
[15:51] <h0nza> ja bych to tak nechal, protoze ucetni doklady ti vlastne vznikaji inteligentnim poscitanim nekterych zaznamu ve skladu PD...
[15:51] <fers> jenze pak nevim jak chcete udelat skladiste dokladu. Pak nebude jeden objekt, ale budou dva - jeden ve skladisti a jeden v danem modulu.
[15:51] <h0nza> teda IMHO...
[15:52] <h0nza> fers to mi zatim uplne jasny neni, priznavam...
[15:52] <h0nza> ale asi bude treba udelat jakousi abstrakci na urovni kazdeho modulu:
[15:52] <pyta> ano, tak to dopadne :-)) a budou svazany vazbou - jenze ty to zastinis rozhranim, ktere je nad tim
[15:52] <h0nza> co ten ktery modul vyrabi za PD
[15:52] <h0nza> a jak je vyrabi...
[15:53] <h0nza> pyta ja bych se snazil smerovat k moznosti davek...
[15:53] <h0nza> proste z modulu by vypadla davka PD, ktera by se nacpala do skladiste...
[15:54] <pyta> To ti je uplne jedno, tebe zajimaji nektere spolecne znaky a o ty se budes prave starat ve skladisti ucetnich dokladu. skladiste PD bych si nechal zatim v zaloze - muze napriklad obsahovat naskenovane vstupni dokumenty apod., ale je to NEZAVISLY modul.
[15:54] <h0nza> a jak planujes z neho delat ucetnictvi?
[15:54] <h0nza> ja si myslim, ze by melo patrit do modulu ucetnictvi + financni rozbory...
[15:56] <pyta> Stepanovi se zatim nepodarilo dostat na web novou dokumentaci, tak se zatim muzes podivat na cast zde: http://blue.lightcomp.cz/DeepCounting/modules/
[15:56] <pyta> Je to obrazek dole
[15:59] <pyta> Nasel jsi to ?
[16:00] <zdk> Honza v jake aplikaci je pouzito spkladiste PD?
[16:02] <fers> jakeho typu ma problemy? Mne to slo pred chvili ok.
[16:03] <pyta> fers: to platilo na mne ?
[16:03] <h0nza> nasel...
[16:03] <h0nza> ale tam je prubeh prihlasovani...
[16:03] <h0nza> ?
[16:04] <fers> ano
[16:04] <pyta> fers: nema technicke problemy, ale predelava 4 stranky....
[16:05] <fers> aha :-)
[16:05] <pyta> h0nza: co znamenala ta poznamka s hlasovanim
[16:05] <pyta> ?
[16:05] <h0nza> jaka?
[16:06] <pyta> h0nza: ale tam je prubeh prihlasovani...
[16:06] <h0nza> no na te strance, kterou jsi mi poslal...
[16:06] <h0nza> uplne dole...
[16:07] <h0nza> trosku nad tim je prehled modulu...
[16:07] <pyta> hura !!! tak to je ono
[16:07] <h0nza> aha... uz mi to doslo...
[16:07] <h0nza> to jsou ty AD...
[16:08] <h0nza> zacinam si pripadat trosku snekovite ;-)
[16:08] <pyta> :-))) Presne tak , do AC vstupuji pouze zaznamy z AD
[16:08] <h0nza> nu dobra...
[16:08] <h0nza> ale pak bych to oznaceni Primary Documents nechal, ne?
[16:09] <pyta> schema vstupu do AC je videt na: http://blue.lightcomp.cz/DeepCounting/modules/ac_modul/
[16:09] <h0nza> protoze to nejsou jen podklady pro ucetnictvi, ale i pro dalsi rozbory...
[16:09] <pyta> Rozbory se delaji nad daty z ucetnictvi, resp. ktera s nim prochazeji
[16:10] <pyta> PD - mi pripada jako velmi mohutny nastroj, ktery zatim nerealizujem
[16:11] <h0nza> rozbory se daji delat nad daty z ucetnictvi, ale nekdy v ucetnictvi nemusis mit/nepotrebujes mit vsechny podklady pro ty ktery rozbory...
[16:11] <h0nza> pro priklad: DPH
[16:11] <h0nza> v ucetnictvi musis uctovat DPH, ale staci, kdyz uctujes jeho vysi napr. na 34300
[16:12] <h0nza> kdezto pro "rozbor" DPH potrebujes vedet, co je to za podrobnejsi druh.
[16:12] <h0nza> tohle ale v ucetnictvi vubec nepotrebujes a je jen na tobe, jestli to tam chces nebo nechces cpat.
[16:13] <pyta> ano v tomto mas pravdu, DPH apod. jsou presne veci, ktere by se meli delat v tom modulu AD - je to tam jiz snad popsane
[16:14] <pyta> jenze ja si ve firme predstavuji po PD: fyzickou fakturu na stole, fakturu ktera mi prisla v el. podobe apod. Nektere z techto dokumentu budou ulozeny ve svem modulu, nektere se dovnitr dostanou pouze jako souhrna polozka apod.
[16:15] <h0nza> ja jsem si prave naopak predstavoval prvotni doklad jako toto:
[16:16] <h0nza> faktura se mi rozpada na tyto zaznamy ve skladisti PD:
[16:16] <h0nza> zaklad DPH 22%
[16:16] <pyta> takze oba myslime to same, jen tomu rikame jinak
[16:16] <h0nza> zaklad DPH 5%
[16:16] <h0nza> DPH 5%
[16:16] <h0nza> DPH 22%
[16:16] <h0nza> zaklad DPH 0%
[16:16] <pyta> DPH 13%
[16:16] <h0nza> a pak pripadne jeste na vice radek dle dalsich kriterii...
[16:16] <pyta> DPH 8^
[16:17] <h0nza> jo jo...
[16:17] <pyta> :-))
[16:17] <h0nza> proste dle DPH indexu...
[16:17] <h0nza> ktery muze byt obecny.
[16:17] <h0nza> tak napr. zaklad DPH 22% se muze jeste rozpadnout na dalsi radky dle zakazky apod.
[16:18] <h0nza> a vsechny tyto radky tvori prave to skladiste PD.
[16:18] <pyta> ok, mam tam tedy zmenit pojmenovani na PD ? proste ja tam porad vidim vazbu na ucetnictvi a proto jsem myslim, ze je dobre rikat tomu AD
[16:18] <h0nza> no a ucetnictvi vlastne vznika vhodnym pohledem na tyto radky, prip. vyscitanim... dle akontace, ktera je taky jednim z kriterii...
[16:18] <h0nza> inu, dobra...
[16:19] <h0nza> as you wish... ;-)
[16:19] <pyta> Ja wishuji vsem AD :-))), ale nechtel bych nutit neco co si ostatni mysli jinak
[16:20] <h0nza> je treba zaridit, abychom v tom nemeli hokey ;-)
[16:21] <pyta> Myslim, ze na tom pracujem - proste, kdyz se prijmou tato schemata a pojmenovani, tak se da vyjadrovat relativne presne
[16:21] <h0nza> je pravda, ze obrazek vyda za 1000 slov ;-)
[16:23] <h0nza> je pravda, ze PD muzou byt ty ofocene faktury...
[16:23] <h0nza> tedy oskenovane...
[16:23] <zdk> Honzo zkus prosim Te definovat pojem skladiste PD do konference, ja tam opisu IRC a hnedle dostaneme vice pohledu na vec.
[16:24] <h0nza> ;-)
[16:24] <h0nza> to jako myslis, ze ten muj pohled a ten pohled z IRC bude jiny? ;-)))
[16:25] <zdk> Ja jsem se zatim nedokazal vyjadrit k mailu Durilla, ale uz o tom probehla diskuse na IRC, bohuzel zde to zapadne.
[16:25] <h0nza> hmmm...
[16:26] <h0nza> asi by nebyl spatny napad VKoranka, aby se delaly nejaky sumare z IRC session do konfery...
[16:26] <h0nza> ale kdo to bude delat :-(
[16:27] <pyta> :-() Spis navrhuji delat tydeni nebo 14-ti denni sumare....
[16:27] <zdk> O tu definici jsem Te zadal, protoze muze dojit v nejasnostech u pojmu, pak lidi budou souhlasit se skladistem PS, ale kazdy to bude chapat jinak. (nekdo muze i nesouhlasit)
[16:28] <h0nza> hmmm... i tak to bude zahul, protoze se tu denne vygeneruje okolo 32kB textu... :-(
[16:28] <h0nza> co kdybych ty logy zasilal do konference?
[16:28] <pyta> :-)) alespon je zivo
[16:28] <h0nza> coz to ja vitam... ;-)
[16:28] <h0nza> ale spis ten problem s temi sumari...
[16:28] <pyta> Bude to nekdo cist ? ...
[16:29] <h0nza> no tot otazka....
[16:29] <h0nza> kdyz to lidi nectou ani na web-u... :-(
[16:29] <zdk> Chudak dokumentarista, je to na nem. (o mepritomnych jen dobre)
[16:29] <pyta> Myslim, ze hlavni je prenaset jiz dohodnute veci do nejakych dokumentu, ktere resi danou problematiku, az budou hotove, tak ubude velmi obecnych diskusi
[16:29] <h0nza> nastesti na to mam skript, tak mi to moc netrva, jinak bych se na to asi vydlabl... :-(
[16:30] <h0nza> pro vasi informaci:
[16:30] <h0nza> 37098 pro 4 00:00 ucto.log20011203
[16:30] <h0nza> 7774 pro 5 00:00 ucto.log20011204
[16:30] <h0nza> 26609 pro 5 16:25 ucto.log20011205
[16:31] <pyta> hm... mohli bychom si kreslit graf :-))))
[16:31] <h0nza> ;-)
[16:32] <h0nza> zatim to hodlam archivovat jak to jen dlouho pujde...
[16:32] <h0nza> zdk ;-))
[16:52] <zdk> Tak se mejte panove, jdu chlacholit psa, aby se nebal certu.
[16:53] <pyta> hoj..
[16:53] zdk (jirsa@194.228.217.42) left #ucto.
[17:10] <h0nza> a ja jdu chlacholit syna... ;-)
[17:10] <h0nza> mejte se pjekne ;-)
[17:10] <pyta> cau
[17:10] <h0nza> zdar...
[17:10] h0nza (jmarek@127.0.0.1) left irc: "pam pam pam padam..."
[17:19] <fers> Musim take bezet
[17:19] Nick change: fers -> fers_off
[17:19] <fers_off> cao
[18:17] durill (cirkl@slave.mssch.cz) joined #ucto.
[18:17] <durill> Ahoj
[18:17] <durill> Muzete mi nekdo rict na cem ste se tedy behem odpoledne dohodli okolo struktury dokumentace?
[18:17] <pyta> ahoj
[18:18] <pyta> v podstate vetsina lidi jiz odesla dom - jsem tu asi sam ....
[18:18] <durill> Tak na cem ste se dohodli. Jen na oddeleni toho TODO?
[18:18] <pyta> padaly zde navrhy jak a kdy vytvaret nejake sumare...
[18:19] <pyta> oddeleni todo vzniklo po diskusi s Zdk - proste, aby to bylo administrovatelne nezavisle na ostatnich castech
[18:19] <durill> Co je tedy rozumne
[18:20] <durill> Moje struktura doc modulu cvs:
[18:20] <durill> hlavni deleni - server, other a pak dalsi, napriklad klienti
[18:20] <durill> v other bude zapis z minuleho setkani a stav
[18:20] <durill> v server bude modules a other
[18:21] <durill> v modules souhr a adresare jednotlivejch modulu.
[18:21] <durill> je to rozumne?
[18:21] <pyta> vypada to perfekt :-))) Myslim, ze by tato struktura mohla pomerne dlouho vydrzet
[18:22] <durill> taky si myslim.
[18:22] <pyta> Jak to vidis ty ?
[18:22] <durill> Ted je otazka jak tu dokumentaci promitnout do webu
[18:23] <durill> Tam je sekce dokumentace, ale fpodstate tam sou ruzne dokumenty, ale ne dokumntace k systemu.
[18:24] <pyta> Prave se na to koukam..
[18:24] <pyta> neni mozne tyto dokumenty presunout do slozky others ? nebo je to prilis brutalni ?
[18:25] <durill> ja bych to mozna i udelal. A dokumentaci udelat jako link do prislusne casti CVS. Beztak je vsechno prevedeno do html.
[18:25] <pyta> Ty chces do CVS ukladat i ty vygenerovane HTML ?
[18:26] <durill> Chtel sem. Aby se to nemuselo aktualizovat na dvou mistech.
[18:26] <durill> Ale nemusi to bejt. Muze to bejt na webu a v dokumentaci jen XML a .DIA a podobne.
[18:27] <pyta> Ja nevim jak to udelat... pouze se ptam...
[18:28] <pyta> myslim, ze v CVS by meli byt pouze zdroje a ne zkompilovane soubory... ale nechci to tvrdit..
[18:35] <pyta> co to udelat nasledovne: ukladat do CVS zdrojove .xml, .html, .dia a patricny export z dia do PNG/. dohodnem s tim u koho web bezi, aby se tam jednou denne poustel skript, ktery si vezme aktualni dokumentaci
[18:35] <pyta> a da ji na web
[18:35] <pyta> Je to to co jsi myslel ?
[18:36] <pyta> totiz asi mas pravdu, ze se tam musi ukladat i ty vytvorene .html apod. protoze ne kazdy ma docbook a konfigurace neni zas az tak prijemna... takze uz to vidim, ze stejne budou existovat stranky vytvorene v necem jinem
[18:37] <durill> ja myslel proste udelat link: adresar Dokumentace (web) -> adresar doc v CVS.
[18:37] <pyta> ted jsem tam zkousel takto lizt a nejak se mi nepodarilo najit cestu, abych rovnou videl tu aktualni dokumentaci
[18:38] <pyta> ten skript, ktery to generuje z CVS by nemel byt proble,
[18:39] <durill> taky to je reseni, ale spise reseni prodavace disku :-)
[18:40] <pyta> :-))) Myslis, ze te dokumentace bude tolik ? :-))
[18:41] <durill> V adresarove strukture toho kompu co hostuje CVS je cvs ulozene v /usr/cvsroot/
[18:41] <durill> a tam je pak i adresar web
[18:42] <durill> takze udelat link /usr/cvsroot/web/doc -> /usr/cvsroot/doc
[18:42] <pyta> Aha...jen jde o to, abychom se zbytecne nevazali na to jak je to nyni - treba to budem nekdy prevadet na jiny stroj apod....
[18:42] <durill> zkus se tam prihlasit SSHckem a uvidis jak to tam je zrealizovane
[18:43] <pyta> udelej to jak myslis....
[18:43] <durill> Ale pokud to budeme prenaset jinam, tak to pude udelat obdobne.
[18:43] <durill> Tohle este zkusim zejtra probrat s fersem.
[18:44] <pyta> dobre.
[18:46] <pyta> Na webu se tedy zmeny projevi nejdrive zitra ?
[18:50] <durill> Ted tam poslu ren stav, do doc ty moduly, este musim kouknout co si poslal v druhe fazi a od 8:00 mam jednni s nekym z KQCZ, takze vic toho nestinu. (jestli stihnu vubec to)
[18:51] <pyta> :-)) parada, diky moc..jen se ptam abych vedel, kdy mam napsat nejaky mail do konf....
[18:53] <durill> dam vedet
[18:55] <durill> ma neakej smysl cislovat ty obrazky?
[18:56] <pyta> ktere ?
[18:56] <durill> general1.* a pod
[18:57] <pyta> ja si je pouze cisluji, abych mel sanci casem vytvorit general2.*.. :-))
[18:57] <durill> OK, ale ma smysl to cislovani pro CVS?
[18:57] <pyta> toto bych ponechal na libovuli tvurce te ktere casti dokumentace...
[18:58] <durill> IMHO ne, verze hlida samo
[18:58] <pyta> :-)) ano
[18:58] <durill> tak chces tam ty cisla nechat?
[18:58] <durill> ty si ten tvurce :-))
[18:59] <durill> predtim sem je vyhazel.
[18:59] <durill> Zrovna general1.dia je a je i general2.dia
[18:59] <pyta> aha, proste spis nut lidi, aby ti dodali podklady v poradku - nema cenu, aby jsi je po nich opravoval apod.
[19:00] <durill> Tak jak je to s general[12].dia
[19:01] <pyta> general2.dia -> general1.dia , omlouvam se, priste se polepsim :-))
[19:03] <durill> ja si to myslel
[19:07] <durill> tak to nezvladam. Bude to zejtra rano
[19:07] <durill> /nick durill_off
[21:48] durill (cirkl@slave.mssch.cz) left irc: Ping timeout: 181 seconds


Náš projekt :-)    Copyright (c) 2001 Všechna práva vyhrazena